Jeto Shëndetshëm

Po blejmë niseshtenë për djathë, prova me betadinë zbulon abuzimet e tregtarëve me «nënproduktet e qumështit»

Konsumatori shqiptar vazhdon të mashtrohet çdo ditë nga tregtarët, të cilët shesin djath. Shumë herë kemi dëgjuar se djathi i lopës, i dhisë apo i deles është i përgatitur me niseshte. Por, sa e vërtetë është kjo? Për ta mësuar këtë, mjafton të bëjmë një eksperiment shumë të thjeshtë. Në …

Lexo më shumë »

Tre shenja që paralajmërojnë një problem me zemrën, ja çfarë duhet të bëni

Sëmundjet kardiovaskulare janë kaq të zakonshme, shpesh është e vështirë të dallohen simptomat paralajmëruese përkatëse. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, miliona njerëz vlerësohet të humbasin jetën çdo vit për shkak të komplikimeve kardiovaskulare. Shkencëtarët madje raportojnë se ka disa shenja që mund të tregojnë probleme me zemrën. Era e keqe …

Lexo më shumë »

“Nis me ethe, dhimbje, më pas skuqet lëkura”, profesori i njohur tregon si ta dallojmë linë e majmunëve

Lija e majmunëve është një virus që e ka prejardhjen nga kafshët e egra si brejtësit dhe primatët dhe që ndonjëherë kalon te njerëzit. I përket së njëjtës familje virusesh si sëmundjet e tjera të lisë. Virusi i lisë së majmunit, Monkeypox virus, bën pjesë në Familjen Poxviridae, nënfamiljen Chordopoxvirinae, …

Lexo më shumë »