Jeto Shëndetshëm

A do të lirohen masat javën e ardhshme? Mjeku shqiptar shpjegon vendimet dhe situatën e Covid-19

Shefi i laboratorit të Mikrobiologjisë në QSUT, ka folur rreth masave dhe kufizimeve gjatë kësaj kohe dhe thotë se është vështirë që ato të shkojnë sërish si ishin pasi përvec covid-19 tani kemi dhe virozat e stinës. Në intervistën për ABC News ai thotë: ‘Çdo masë, lirim apo shtrëngim bëhet …

Lexo më shumë »

Tek spitalet Covid nuk ka më vend, shqiptarët gjejnë zgjidhjen e çuditshme, dynden drejt…

Dhjetëra qytetarë nga Shqipëria kanë zgjedhur të kurohen kundër Covid-19 në spitalin e Prizrenit, teksa shtretërit në 4 spitalet Covid ne Tirane janë ezauruar dhe spitalet rajonale janë hapur për të trajtuar pacientët që vuajnë nga koronavirusi. Familjarët e këtyre pacientëve që kanë zgjedhur Kosovën për t’u kuruar kanë deklaruar …

Lexo më shumë »

Pas infektimit me covid vjen deklarata e papritur e Pëllumb Piperos: Deri në fund të marsit duhet patjetër të…

Përkeqësimi i situatës nga pandemia duhet të shoqërohet me të tjera masa shtrënguese. Infeksionisti i njohur Pëllumb Pipero rekomandon mbylljen e të gjitha shkollave dhe lokaleve deri në fund të marsit. Ndërsa në transportin publik, numri i udhëtarëve duhet të jetë i limituar sipas protokolleve të shëndetësisë. “Deri nga fundit …

Lexo më shumë »

Njihuni me shenjat e hershme të sëmundjes autoimune Addisonit e cila lidhet me veshkat

Sëmundja Autoimune e Addisonit, e quajtur gjithashtu pamjaftueshmëri e veshkave, ndodh kur gjëndrat tuaja të veshkave, të vendosura pak mbi veshkat tuaja, nuk prodhojnë mjaftueshëm hormoneve të steroideve, kortizolit dhe aldosteronit. Për shkak se rezulton nga një sistem imunitar që nuk funksionon mirë dhe sulmon dhe shkatërron gjëndrat mbiveshkore, ai …

Lexo më shumë »