Friday , December 9 2022

Jeto Gjelbër

Stuhia “Filomena”/Paralajmërimi i sinoptikanes: Në fundjavë e gjithë Shqipëria me temperatura ekstremisht të ulëta.

Stuhia “Filomena” që mbuloi një pjesë të Spanjës me dëborë po i drejtohet Ballkanit. Udhëtimet rrugore, hekurudhore dhe ajrore u ndërprerë, ndërsa autoritetet thanë se Spanja po përballej me “stuhinë më të fortë në 50 vitet e fundit”. Madridi, një nga zonat më të prekura, ka parë deri në 20 …

Lexo më shumë »

Kur do fillojë acari? Sinoptikania sapo na e zbuloi, përgatituni për ‘të ftohtin polar’ gjatë këtyre datave…

Sinoptikania Adiola Bani  ka bërë me dije se moti gjatë këtyre ditëve do të shoqërohet me temperatura maksimale nga 12-13 gradë celsius. Ndërkohë që këto vlera do të ruhen edhe për javën e parë të janarit, ndërsa ‘acari’ i dimrit do të ndihet në javën e dytë të fillimit të …

Lexo më shumë »