Vatër e re infeksioni në fasonerinë e Elbasanit! Infektohet shoferi dhe gruaja e tij…Refuzon të tregojë kontaktet!

Një vatër e re e infeksionit është regjistruar në qytetin e Elbasanit! Burime për Report Tv bëjnë me dije se është konfirmuar pozitiv me COVID-19 një shofer që transportonte punonjëset në një fasoneri dhe bashkëshortja e tij, e cila është shtëpiake. Konfirmimi i këtij rasti, shton dyshime se ka të prekur të tjerë me Covid-19 në këtë fasoneri, ndonëse nuk dihet ende zyrtarisht.

Mësohet se shoferi ka refuzuar të bashkëpunojë me autoritetet për të treguar kontaktet që ka pasur nga ku mund të mësohet se nga ka marrë viruusin, apo personat e tjerë që mund të ketë imfektuar. Pas konfirmimit të 2 rasteve në Elbasan, është bërë edhe dezinfektimi i banesës së çiftit në lagjen “5 Maji”. Mësohet se më pas bashkëshortja është dërguar në dërguar në spitalin infektiv, ndërsa i shoqi është vetëkarantinuar në banesë.

Fasoneritë janë shndërruar në vatra të rrezikshme të përhapjes së COVID-19, siç është rasti i Krujës ku janë prekur dhjetëra punonjëse.Vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 18 raste të reja./shqiptarja.com