Kulturë (Shqiperia)

Akt solidariteti i vogëlushes Elma Spaho. Frymëzim për një angazhim më të madh në detyrën njerëzore.

Një akt solidariteti ka shkëlqyer në këto ditë festash të fundvitit, kur Elma Spaho, një donatore me zemër të madhe, ka ndihmuar një fëmijë në nevojë me një shërbim terapeutik falas.Me një synim të thjeshtë për të ndihmuar, Elma ka treguar se ndryshimi mund të vijë nga veprimet e vogla …

Lexo më shumë »

Librazhd-Shkollës 9-vjeçare në Zdrajsh i jepet emri i i nderuar i Heroinës së Popullit , Shejnaze Juka

Nëpërmjet një ceremonie madhështore ,Shkollës 9-vjeçare në fshatin Zdrajsh i Njësisë Administrative Orenjë i është dhënë emri i nderuar i Heroinës së Popullit ,Shejnaze Juka.Kjo ceremoni është organizuar me rastin e 80 vjetorit të rënies së saj në luftimet kundër pushtuesve gjermanë në Zdrajsh të Librazhdit. Me rastin e emërtimit …

Lexo më shumë »

Tiranē-Federata e Paqes Universale organizon Konferencën e 3-të Shkencore “Familja,Shoqëria dhe vlerat universale “

Federata e Paqes Universale organizoi në Tiranë konferencën e tretë shkencore mbi familjen “FAMILJA, SHOQËRIA DHE VLERAT UNIVERSALE”.Federata e Paqes Universale në partneritet me Nismën e Akademikëve për Paqe përmbyllën në amibentet e Ambasadës së Paqes në Tiranaë, triadën e konferencave shkencore mbi familjen, që u zhvilluan nga 19 nëntori …

Lexo më shumë »

Protestë në mbështetje të Palestinës, mijëra qytetarë mbushin sheshin “Skënderbej”

Në sheshin Skëndërbej në Tiranë është zhvilluar këtë të diel një protestë në mbështetje të Palestinës, ku u dënua njëzëri vrasja e fëmijëve dhe civilëve. Gjatë tubimit u bë thirrje për ndalimin e luftës, ndalimin e masakrave, gjenocidit dhe spastrimit etnik që po bëhen ndaj popullit palestinez në Gaza. Qytetarë …

Lexo më shumë »

Eksperti i sigurisë Ergys Muzhaqi: “Dua të bëj publike një gangrenë të shkeljes së të drejtave qytetare”

Eksperti i sigurisë dhe anëtari i Këshillit Bashkiak Elbasan ka ndarë me ndjekësit e tij në Facebook përvojën me policinë e qarkullimit rrugor.Statusi i plotë:U bë shkak një ndalesë nga një pikë kontrolli (ose kurth gjobash) i policisë së qarkullimit rrugor që të lajmërohesha për KATËR gjoba të vëna në …

Lexo më shumë »