Yamal thyen edhe rekordin e legjendës Pele, futbollisti më i ri që shënon gol në historinë e Europianëve dhe Botërorëve

Lamine Yamal hyn në historinë e kampionatit europian të futbollit.

Me golin në ndeshjen gjysmëfinale përballë Francës, sulmuesi 16-vjeçar u bë golashënuesi më i ri në moshë. 16 vjeç e 362 ditë, Yamal theu edhe rekordin e legjendës Pele, i cili shënoi golin e parë në moshën 17-vjeçare e 239 ditë.

Pasi Franca kaloi në avantazh që në minutën e nëntë, Yamal arriti të gjejë shumë shpejt portën dhe të sjellë golin e barazimit. Me një goditje nga distanca në minutën njëzetë e një, topi shkoi në trekëndëshin e portës, duke rikthyer qetësinë te spanjollët.

16 – Youngest players in history to score in EURO + World Cup:

1 – LAMINE YAMAL 🇪🇸 (16 years and 362 days).

2 – Pelé 🇧🇷 (17 years and 239 days)

3 – Manuel Rosas 🇲🇽 (18 years and 93 days)

4 – Gavi 🇪🇸 (18 years and 110 days)

Diamond. pic.twitter.com/3u3CET1pTm

— OptaJose (@OptaJose) July 9, 2024