Rrëfehet ish-gruaja e elbasanasit që vrau një mësuese në park: Dy orë para krimit u përpoq të bënte…

Gruaja e Koçi Selamajt, shqiptari që vrau një mësuese në një park në Angli ka rrëfyer frikën e saj për jetën.

“Ai u përpoq të bënte seks me mua në parkingun e një hoteli, por unë i thashë jo. Dy orë më vonë ai goditi Sabina Nessa”, ka thënë ajo, ndërsa ka rrëfyer se ai i futi duart në fyt në javët para se të vriste mësuesen.

Ionela Gherghisan kishte frikë për jetën nga bashkëshorti i larguar Koçi Selamaj. Por 45-vjeçarja tha se nuk e kishte imagjinuar kurrë që Selamaj, 36 vjeç, do të kryente një krim kaq të tmerrshëm.

“Është shumë e vështirë për mua të gjej fjalët për t’i thënë familjes së Sabinës, sepse jam po aq e tronditur nga ajo që bëri ai sa edhe ata”, ka thënë ajo për Daily Mail.

“Edhe unë kam një vajzë 26-vjeçare dhe e ndjej dhimbjen e tyre. Kam shumë dhimbje në zemër dhe ndihem shumë e vetmuar. Më vjen shumë keq që kaq shumë njerëz u lënduan për shkak të tij. Nuk e kam besuar kurrë se ai ishte në gjendje të vriste”, u shpreh ajo.

Gherghisan, pastruese dhe kërcimtare me kohë të pjesshme, tha se Selamaj ndryshoi dhe u bë  i dhunshëm në javët para vrasjes.

Ajo u shpërngul nga shtëpia gushtin e kaluar pasi ai i futi duart në fyt vetëm se nuk i kishte hapur telefonin. “Kishte raste kur kisha frikë të qëndroja në të njëjtën shtëpi me të sepse kisha frikë për jetën time”, tha Gherghisan.

Ai u përpoq të më mbyste tre herë, por hera e fundit ishte kur u tmerrova shumë. Ai erdhi në shtëpi nga puna dhe më vuri duart në fyt, duke më bërtitur, ‘Pse nuk u përgjigja në telefon?’

“Isha në shtrat, e tronditur. Ai doli prej saj dhe më lëshoi, por nuk kërkoi falje. Unë isha viktima e tij e parë, por diçka e ndaloi të më vriste.”

Dyshja më pas kishin kontakte të kufizuara deri në ditën e vrasjes kur Selamaj i kërkoi Gherghisan të bënin seks në parkun e makinave të Grand Hotel në Eastbourne ku ajo punonte.

“Ishte shumë i shqetësuar dhe i padurueshëm dhe nuk e kisha parë kurrë të tillë. “Pashë një shishe alkooli në makinën e tij dhe ndjeva erën në frymën e tij. Nuk ishte i dehur, por sillej shumë çuditshëm. U përpoq të bënte seks me mua në makinën e tij në parkingun e makinave, por unë thashë jo, kështu që ai u largua dhe unë u ktheva në punë”, rrëfen ajo.

Ajo u kthye në banesën e çiftit më 25 shtator, tetë ditë pasi ai kishte vrarë zonjushën Nessa, dhe një natë para arrestimit të tij.

“Ishte në telefonin e tij dhe ishte i kthjellët, nuk kishte asnjë shenjë se çfarë kishte bërë në sjelljen e tij”, tha ajo.

“E vetmja gjë që ishte e çuditshme ishte se ai kishte këpucë të reja, dhe ai rrallë i ndërron këpucët. I blen të reja vetëm kur i prishen ato që ka.”

Selamaj kishte veshur atlete të veçanta kur kreu krimin. Ato u nxorën më vonë nga shtëpia e tij dhe u zbuluan se kishin gjurmë gjaku mbi to.

Gherghisan tha se është e tronditur nga dhuna ekstreme e ushtruar ndaj Nessa nga Selamaj, të cilën e takoi në një lavazh shqiptar.

Koçi Selamaj është me origjinë nga Elbasani. Ai punonte në Angli si shpërndarës picash.

abcnews.al