“Nami” me gjoba në Elbasan. 1395 masa administrative dhe disa arrestime

Gjatë një jave Policia Rrugore Elbasan ka ndëshkuar me gjobë 1395 shoferë, për shkelje të rregullave të qarkullimit. Ndërsa 8 drejtues mjetesh janë vënë në pranga për drejtim të mjetit në gjendje të dehur ose pa patentë.

Nga kontrollet intensive të kryera me qëllimin parandalimin e aksidenteve rrugore, efektivë të Policisë Rrugore kanë evidentuar raste të shumta shkeljesh.

Vetëm gjatë javës që lamë pas, janë arrestuar 8 drejtues mjetesh dhe motorësh, për drejtim të mjetit, në gjendje të dehur ose pa leje drejtimi.

Ndërsa janë ndëshkuar me gjobë 1395 shoferë:

  • 843 drejtues mjetesh, për qarkullim me shpejtësi tej normave të lejuara;
  • 322 drejtues mjetesh, për parakalime të gabuara;
  • 167 drejtues mjetesh, për përdorim të celularit, gjatë drejtimit të mjetit;
  • 63 drejtues motomjetesh për mosvendosje të kaskës mbrojtëse.