Këngëtarja e njohur tregon mes lotëve historinë e saj. Rrëfen udhëtimin me gomone për në Itali

Këngëtarja Marsela Çibukaj ka rrëfyer në rubrikën “Tani mund të këndosh” ka rrëfyer për udhëtimin e saj me gomone për në Itali, eksperiencën e fŗikshme dhe teŗrorin që ka përjetuar. Pavarësisht atyre momente të paharrueshme dhe të fŗikshme për të dhe familjen, Marsela ia ka dalë të arsimohet mirë dhe të ambietohet me vendin e huaj.

Ajo ka treguar se së bashku me motrën e saj më të vogël janë shpallur si vajzat më të talentuara në shkollë dhe ndihet krenare për arritjet e saj. “Unë bëra shkollën 8-vjeçare, shkollën e mesme, frekuentova liceun klasik dhe pastaj vazhdova studimet në universitet për juridik. Ndërkohë studioja dhe kanton. Aty gjeta dhe një pellg me artistë shumë të mirë dhe mua më dhanë shumë leksione falas vetëm duke i ndjekur ata nëpër koncerte.

Fillimet kanë qenë të vështira, ambjentimi me mentalitetin, me rregullat e reja. Vitin e parë humba shkollën sepse nuk kisha dokumenta. Studioja me një zonjë në moshë dhe ajo më bënte diktime të gjuhës italiane dhe unë fillova të shkruaja italisht dhe të përgatitesha për të shkuar në shkollë.

Unë dhe motra ishim dy vajza shëmbullore që vinim nga Shqipëria dhe brenda 6 muajve të dyja shkëlqyem në mësime dhe arritëm të merrnim bursa studimi si vajzat më të talentuara në shkollë e më të mirat në mësime. Kjo ishte krenaria ime. Edhe para gjykimeve kam nxjerrë origjinën time labe.

Ardit Gjebrea: Sa vite ke jetuar në Itali? Marsela Çibukaj: 21 vite. Marsela tregon se muzika ka qenë arsyeja që ajo ka ardhur në Tiranë për herë të pare dhe nuk është larguar më kurrë.

Këngëtarja e njohur dhe mjaft e talentuar Marsela Çibukaj është bërë pjesë e rubrikës “Tani mund të këndosh” tek E Diela Shqiptare. Ajo ka rrëfyer për herë të parë eksepriencën e saj kur udhëtoi me gomone në moshë 8-vjeçare drejt Italisë. Një eksperiencë e fŗikshme dhe sfilitëse për të dhe familjen e saj.

“Unë isha shumë e vogël, nuk i kisha mbushur ende 8 vjeç, mami dhe motra 2 vjeç dhe jemi nisur me gomone. Mbaj mend frikë, terror, trishtim, shumë pyetje për të ardhmën, çfarë do ndodhte më vonë.

Ardit Gjebrea: Ti ke ikur ditën apo natën?

Marsela Çibukaj: Natën dhe ishte hera e parë që unë shikoja detin natën i cili transformohet në një diçka të zezë, të errët, të frikshme e të pabesë. Ne kemi qenë dy vajza të vogla, të parat që hipnin në atë gomone. Ne rrezikuam, nuk e dinin se na prishte se çfarë do na ndodhte. Jemi nisur në orën 11 të darkës, u zhytëm në det derisa mbëritëm tek gomonia, na tërhoqën sipër disa djem. Në anën tjetër të detit na priste babi që ishte nisur më përpara me gomone.

Ardit Gjebrea: Çfarë ndodhi në udhëtimin e parë? Them udhëtimi i parë sepse ti e ke provuar disa herë. Marsela Çibukaj: Shumica niseshin në darkë me idenë që do niste udhëtimi mbarë. Në kanalin e Otrantos, kishim gjithmonë pengesa. Udhëtimi i parë dhe i dytë me gomone dështoi, por tek e treta eci mbarë.

Ishte një udhëtim i heshtur, nuk flisnim dot se nuk mund të tërhiqnim vëmendje. Mami na shtrëngoi fort duart dhe na tha do shkojmë tek babi dhe nuk duhet të flasim dhe mbetëm të heshtura derisa mbërritëm në brigjet italiane. Kishim frikë për jetën dhe frikë për mos parë njerëzit që kishim lënë pas. Deti për shumë vite na ishte kthyer në një mankth, në një ëndërr shumë të keqe.

Ardit Gjebrea: Arritet në briget e Italisë, ku zbarkuat? Marsela Çibukaj: Unë nuk e di ku mund të kemi zbritur, supozoj në brigjet e Leces. Zbarkuam mbi disa shkëmbinj të egër. Duke vrapuar më ra sandalja në ujë, mami në tërhoqi me duar dhe më tha nuk ka problem, do të të japë mami shapkat e mia. Ajo 2-3 orë eci zbathur në disa fusha me kashtë të egër dhe plot me gjemba. Më pas kemi mbërritur në një kapanon ku na shpërndanë në disa familje që erdhën na morën me makina.

Ardit Gjebrea: Më trego pak momentin kur takuar babin. Marsela Çibukaj: Kur zbritëm në Lece, na u desh të merrnim trenin që të na çonte drejt Romës dhe menduam që kur të arrinim aty do na priste babi, por ai nuk jetonte në Romë, kishe gjetur një sistemim së bashku me vëllezërit e tij në një provincë të Romës dhe nga provinca deri në Romë, duheshin disa minuta. Në ’93 nuk kishim celulare dhe ishte gjithçka shumë e lënë në dorën e fatit derisa ti vinte ajo telefonata e famshme babi arritëm, ai nuk dinte nëse këta fëmijë a kishin ardhur, kështu që mbetej çdo gjë në dorë të fatit.

Arritëm të gjenim një kabinë telefonike për të telefonuar babin tek familja italiane ku babi qëndronte. Babi tha aty do rrini, do vijë unë së bashku me xhaxhi Petritin, me vëllanë e tij dhe do ju marrim, do dëgjoni një fishkëllimë dhe ata jemi ne. Përqafimi me babin ishte çlirim i madh, më në fund ia kishim hedhur dhe të fillonim një jetë të re./tvklan.