5 persona kanë humbur jetën me COVID-19! 146 të infektuar, shtohen të prekurit në Elbasan.

23 raste të reja janë konfirmuar gjatë 24 orëve të fundit me koronavirus, e ndërsa hartës së qyteteve të prekura i është shtuar edhe Kruja me një rast. Në total  nga 1041 të realizuara që kur është konfirmuar pacienti zero, kanë rezultuar pozitiv 146 qytetarë, 5 prej të cilëve kanë humbur jetën.

Teksa 17 janë shëruar, lufta bëhet më e vështirë për 3 pacientë të shtuar në Urgjencën Infektive të cilët janë të intubuar (frymëmarrje me anë të aparaturave) dhe gjendja e tyre paraqitet e rëndë. Korça ka njohur një përhapje të shpejtë të koronavirusit, duke shkuar në 11 qytetarë të infektuar dhe renditur kështu e treta në hartën e qyteteve më të prekura me koronavirus, pas Tiranës me 83 të prekur dhe Fierit me 14. Edhe në Lezhë, ditën e sotme janë konfirmuar 3 raste të reja brenda 24 orëve, 2 të tjera në Shkodër. Gjithashtu edhe në qytetin e Elbasanit është shtuar një rast, duke e çuar në 3 numrin e të prekurve.

Skenari i hapjes së spitalit të dytë për COVID-19, që është parashikuar te “Sheqfet Ndroqi” duket se do të vihet shumë shpejt në zbatim, pasi tek Infektivi ka arritur në total 72 pacientë të shtruar, nga 120 shtretër që janë dispozicion në këtë godinë. Përvçe 3 të infektuarve që janë të intubuar dhe një tjetri në terapi Intesive, zv ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli bëri me dije se gjendja e e të shtruarve në pavion është e stabilizuar deri në këto momente.

Harta e qyteteve të prekura me koronavirus, përgatitur nga Report Tv

Renditja e qyteteve më të prekura me COVID-19 në Shqipëri

Tiranë 83 qytetarë

Fier 14  qytetarë

Korcë  11 qytetarë

Durrës 9 qytetarë

Vlorë  5 qytetarë

Lushnje 4 qytetarë

Kavajë 4 qytetarë

Lezhe  4 qytetarë

Elbasan 3 qytetarë

Shkodër 3 qytetarë

Rrogozhinë  2 qytetarë

Has 2 qytetarë

Berat  1 qytetar

Krujë  1 qytetar

Ministria mbyll deklaratën me apelin për qytetarët që të qëndrojnë në shtëpi dhe të mos drejtohen direkt në spital nëse shfaqin simptomat, por të telefonojnë në numri e urgjencës 127.