U arratisën se nuk pranonin lidhjen e tyre, gjenden 2 të miturit nga Elbasani. Ja ku

Dy adoleshentë, një vajzë 13 vjeçe dhe një djalë 15 vjeç, ishin zhdukur pa gjurmë që prej së shtunës së javës së kaluar, por mbrëmë Policia e Tiranës i ka gjetur.

Policia ka mundur ti lokalizojë në zonën e Medresenë në Tiranë  ku si fillim janë shoqëruar në komisariatin e Tiranës e më pas ka qenë policia e Elbasanit e cila rreth orës 00:25 i ka shoqëruar për në banesë ku, dhe do të merren në pyetje nga hetuesit për të zbardhur ngjarjen.

Të rinjtë, pasi kanë lënë orët e mësimit në një nga shkollat e qytetit të Elbasanit, nuk janë kthyer më në banesat e tyre.

DENONCIMI

Kanë qenë familjarët e vajzës ata që i janë drejtuar Policisë së Elbasanit me një ankesë, ku denoncuan humbjen e kontaktit me vajzën e tyre vetëm 13 vjeçe. Pas denoncimit në Polici, nëna e vajzës ka deklaruar se e bija nuk është kthyer në shtëpi prej ditësh, ndërsa ka treguar dhe emrin e djalit me të cilin vajza e saj është larguar. Dyshohet se të miturit kanë lidhje intime bashkë. “Më datë 30.04.2022, shtetasja M. J., 49 vjeçe, ka bërë kallëzim pranë Komisariatit të Policisë Elbasan, se vajza e saj e mitur, shtetasja S. J., 13 vjeçe, është larguar nga banesa, bashkë me të afërmin e tyre, shtetasin e mitur S. D., 15 vjeç. Shërbimet e Policisë po punojnë intensivisht për gjetjen e tyre”, tha Policia. Nga burimet mësohet se një person i cili punon si taksist, ka deklaruar se dy të miturit janë larguar fillimisht drejt zonës turistike të Funarit në qytetin e Elbasanit dhe më pas drejt Tiranës. Mësohet se ata kanë marrë një taksi, duke ardhur në drejtim të Tiranës. Gjatë ditës së hënë, ata dyshohet se janë parë në zonën e “Qytetit Studenti”.

REFUZIMI I LIDHJES

Vajza, edhe pse në moshë fare të re, kishte krijuar një lidhje intime me djalin dy vite më të madh, por që i përket komunitetit rom. Për këtë arsye, familjarët e saj nuk e kanë pranuar lidhjen, duke i kërkuar 13-vjeçares të ndahej prej tij. Por, kjo kërkesë nuk është pranuar nga vajza, e cila ka vendosur të arratiset.

ÇFARË THONË FQINJËT

Fqinjët e të rinjve janë shprehur të habitur mbi vendimin e të rinjve për t’u arratisur nga shtëpitë. “Kur dëgjuam lajmin, menduam se ishte ai i madhi jo i vogli, për atë u habitëm. S’kanë faj fëmijët, nuk dinë gjë ça bëjnë. Nipi im me atë luante këtu”, tha një fqinje. “Nuk e njoh për problematik. Por, sesi ka ndodhur nuk e di. Nuk e di si është e vërteta”, tha një tjetër. Policia njoftoi mbrëmë se kishte rënë në gjurmët e tyre. Ata janë shoqëruar, marrë në pyetje dhe ende nuk dihet nëse do kthehen pranë familjeve

© Panorama.al