Sunday , November 27 2022

Pse soda e bukës është një nga gjërat më të mira që mund të përdorni dhe ja çfarë nuk dinit tjetër për të

Pse soda e bukes eshte nje nga gjerat me te medha qe mund te perdorni. Gjerat qe nuk i dinit per soden e bukes!

– Soda e bukes është zgjidhja me e mire për zbardhjen e dhëmbëve. Vendos pak në furçën tuaj të dhëmbëve dhe laj dhembet si zakonisht.

– Nëse doni një frymëmarrje të freskët bëni gargarë me sode buke dhe ujë.

– Ndalon aknet; hiqni vajin dhe lëkurën e vdekur me pastrim të sodes se bukes. Miksoni nje luge sode buke dhe 1 luge ujë dhe butësisht masazhoni fytyren tuaj me kete perzierje.

– Largon kruajtjen,dhimbjen dhe eren e pakendshme te kembeve. Miksoni 3 luge sode buke,1 luge vaji esencial menteje dhe 1 luge kripe ne ujë të ngrohtë dhe zhytini këmbët tuaja për 20 minuta.

– Perdoret per pickimin e bletes,kafshimet e insekteve, kruajtjet duke krijuar nje paste te trashe me uje dhe sode.

– Perdoret per herpes-at dhe gërvishtjet duke i thare ato shume shpejt.

– Ju mund të lehtësoni dhimbjet e muskujve pas ushtrimeve të fuqishme duke pirë një përzierje uji dhe sode buke.

– Shëron infeksionet e traktit urinar.Perzieni 1/2 luge sode ne nje gote me uje dhe pijeni 1 ose 2 here ne dite.

– Lehtesoni një trombozë duke pirë një përzierje të sodes se bukes dhe lëngut te limonit ose uthulles se molles.

Paralajmërim:

Ajo nuk duhet të përdoret në një dietë të ulët natriumi përveç rastit nëse mbikëqyret.

Në disa raste ajo mund të ndërveprojë me barnat e përshkruara nga mjekët, prandaj konsultohuni se pari me mjekun specialist.

Përdorni vetem duke e tretur në lëng dhe kurrë mos e hani ate ne forme pluhuri te thate.

Soda e bukes nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna dhe as nga fëmijët nën moshën 5 vjeç.

Advertisement