Njihuni me kancelarin multimilioner të Britanisë! Vetëm 41 vjeç, por ai dhe gruaja e tij janë më të pasur se Mbretëresha

Roli i kancelarit është një nga postet më të rëndësishme në politikën britanike – dhe aktualisht mbahet nga ‘ylli në rritje’ Rishi Sunak. Vetëm 41 vjeç, multimilioneri ‘Dishy RishI’, siç njihet ndryshe, ka një mënyrë jetese mjaft luksoze – ai zotëron disa shtëpi me gruan e tij, edhe ajo mjaftueshëm e pasur.

Sunak mori rolin e kancelarit pasi Sajid Javid, tani sekretar i shëndetësisë, u përplas me ekipin e kryeministrit Boris Johnson.

Ai u bë kancelar në shkurt 2020 pasi vendi u mbërthye nga pandemia Covid-19.

Sunak u martua me Akshata Murthy – e cila raportohet të jetë më e pasur se Mbretëresha – në vitin 2009 dhe të dy u takuan kur studionin në shkollën prestigjioze të biznesit në Stanford.

Murthy është vajza e N.R. Narayana Murthy, e cila është njeriu i gjashtë më i pasur në Indi me rreth 3.1 miliardë paund pasuri.

Akshata Murthy është vetë një sipërmarrëse e modës, duke drejtuar Akshata Designs.

Vetë Sunak vlerësohet të ketë rreth 200 milionë funte pasuri dhe së fundmi ndërtoi një kompleks argëtimi prej 400,000 £ në rezidencën e tij prej 2 milionë funtesh në Yorkshire.

Çifti besohet se zotëron të paktën katër prona dhe rezidenca e tyre kryesore, një shtëpi me pesë dhoma gjumi në Kensington, besohet të jetë me vlerë rreth 7 milionë funte.

Sunak është vetëm 41-vjeç, dhe është ende relativisht i ri në lojën politike.

Ai lindi në Southampton në vitin 1980, ku babai i tij ishte mjek i përgjithshëm dhe nëna e tij drejtonte një farmaci lokale dhe ndoqi shkollën ekskluzive private Winchester College.

Ai u diplomua në Kolegjin Lincoln, Oxford në 2001 me një diplomë në Filozofi, Politikë dhe Ekonomi, përpara se të kalonte në Goldman Sachs deri në vitin 2004, ku iu bashkua fondit mbrojtës The Children’s Investment Fund Management.