Nga këmbët e gaforreve, te arabët me portofol të “madh” dhe orgjitë pas festave: Çmenduritë në ishullin e miliarderëve

Denoncimi i një turisteje amerikane në ishullin luksoz, Mykonos, e cila pagoi për faturën 600 euro nga një restorant për dy koktej dhe një racion këmbësh gaforreje, ka nxitur reagime të shumta.

Media newmoney.gr në Greqi ka bërë një koment duke analizuar disa raste të çmimeve marramendëse në ishujt Grekë. Artikulli ka nisur nga këmbët e arta të gaforres te siguria e Mykonos, deri te arabët me portofolin e plot me para…

Dhurata e turizmit dhe “grabitqarët”

Po shkoj diçka shumë optimiste për turizmin këtë vit. Parashikimi i American Express Global Business Travel, një prej agjencive më të mëdha të udhëtimit në Amerikë me në krye të mirënjohurin tek ne (greku i natyralizuar) Greg O’Hara. Sipas vlerësimeve të kësaj organizate, trafiku turistik nga SHBA-ja drejt Europës do të rritet këtë vit me 38% krahasuar me 2019 dhe përfituesit më  të mëdhenj pritet të jenë Italia dhe Greqia. Shpresojmë, sepse amerikanët janë turistët më të pasur dhe kryesisht  zgjedhin pushime të shtrenjta, si Mykonos, Santorini etj. Por njerëzit tanë, kam parasysh organet kompetente, duhet ta marrin parasysh këtë “dhuratë të madhe” që do të na vijë në një kohë të vështirë për ekonominë.

La orën në pushime

Po ashtu një çështje serioze është siguria në ishujt e mëdhenj turistikë në Greqi, çfarë do të ndodhë këtë vit në Mykonos, a nuk është koha për t’i zgjidhur këto çështje pasi sezoni ka nisur?  Sepse në dyqanin me “këmbët e arta të gaforres” nëse nuk do, nuk shkon më, por nuk mund ikësh pa orë nga pushimet.

Një tjetër koment është për Arabët dhe portofoli i tyre i çmendur. Kjo vjen për faktin se frekuentues të ishujve grekë janë edhe arabët të cilët siç dihet tashmë kanë pasuri marramendëse. Nuk lë pa përmendur festat e shfrenuara me orgji.

Bursa po kërkon bazën e saj

– Në kohë lufte, Bursa e Athinës shfaq rezistencë serioze, duke kërkuar bazat e vjetra të forta rreth 840-850 pikë. Megjithatë, është karakteristik se ndërkohë që Indeksi i Përgjithshëm që nga fillimi i vitit humbet (vetëm?) -2.95%, ka aksione që spikasin me shenjë pozitive, secili për arsyet e veta. Për shembull, Ethniki vazhdon të ketë fitime prej 11%, OTE 10%, OPAP 4%, ELPE 12% dhe Mytilineos rreth 7%. Bankat e Energjisë dhe Yield-et Fikse të Dividentit është mesazhi i tregut grek të kapitalit që transmetojnë protagonistët.

/abcnews.al