Merrni fiqte e thate, i fusni ne nje kavanoz me vaj ulliri dhe kjo do te jete nje nder kurat me fantastike qe keni degjuar ndonjehere

Kombinimi i fiqve me vaj ulliri janë përdorur si il.aç natyral që kohë më parë. Ky kombinim efektiv mund të trajtojë probleme të shumta shëndetësore duke përfshirë këtu sëm.un.djet e zorrëve, sëm.un.djet e stomakut, hemorroidet, kapsllëkun, kolesterolin e lartë, aneminë, astmën dhe bronkitin etj.

Fiqtë e thatë janë të pasur me kalcium, kjo i bën ata një alternativë mjaft të mirë për njerëzit që janë intolerant ndaj laktozës.

Fiqtë janë të pasur me fibra gjithashtu, gjë e cila mundëson një efekt natyral laksativ dhe për pasojë ju ndihmojnë të bini dhe në peshë per nje periudhe kohore jo shume te gjate. Ata janë të pasur me kalium, element i cili rregullon nivelet e sheqerit në gjak, me vitamina B6, C etj.

Ja receta që trajton sëm.un.djet e përmendura mësipër:

Përbërësit: 40 kokrra fiq të thatë, 150ml vaj ulliri

Pritini fiqtë në copa të vogla dhe hidhini në një kavanoz qelqi, hidhni vaj ulliri dhe mbylleni kavanozin me kapak. Lëreni përzierjen të qëndrojë për 40 ditë. Konsumoni një copë fiku para çdo vakti.

Trajtimi duhet të zgjasë për 40 ditë .