Kush ia dha armën me plumba që shkaktoi tragjedinë? Alec Baldwin rrëfehet: Tha që ishte e sigurt

Të tjera detaje janë zbuluar nga trupi hetues i ngjarjes tragjike të ditës së djeshme në SHBA, ku pasi ishte duke aktruar Alec Baldwin qëlloi në xhirime, duke vrarë një kineaste dhe plagosur rëndë një regjisor. Baldwin ka rrëfyer para hetuesve se arma iu dorëzua atij nga një ndihmës regjisor, i cili i tha se ishte i sigurt.

Personi, ende i paidentifikuar, nuk e dinte se mbështetësja përmbante municion të vërtetë.  Kinematografja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje në gjoks në incidentin e së enjtes në xhirimet e filmit Rust. Regjisori Joel Souza, i cili qëndronte pas saj, mbeti i plagosur.

48-vjeçari mori mjekim urgjent për një dëmtim në shpatull dhe më pas doli nga spitali.

Detaje të mëtejshme të hetimit të policisë u publikuan të premten kur u dorëzua një urdhër kërkimi në një gjykatë në Santa Fe, New Mexico.

Ai vuri në dukje se veshja me gjak të Baldwin u mor si provë së bashku me armën. Municion dhe armë të tjera mbështetëse u morën gjithashtu nga grupi i policisë.