Hani ullinj kur ju zë makina, përdorni sodë buke për të kuruar… 8 mjekime popullore që gjyshet tona kanë përdorur.

Shumë shpesh, mjekimet pupullore të gjysheve tona duket se funsionojnë! Prandaj, do zbulojmë në këtë arikull 11 prej këtyre, që do ta lehtësojnë ndjeshëm jetën tuaj të përditshme. Limoni për ɗhimbjen e veshit: Ju mund ta lehtësoni ɗhimbjen e veshit nëse shtrydhni disa pika lëng në një pipetë dhe e hidhni në veshin tuaj dhe e mbani për një minutë. Kjo është për shkak të faktit se lëngu i limonit do të stabilizojë nivelet e pH në vesh.

Sodë buke për infeksion urinar: Për të trajtuar shenjat e infeksionit urinar në pak kohë, mjafton të shtoni pakëz sodë buke në një gotë me ujë! Do të alkalizoj fshikëzën, do të trajtojë infeksionet dhe do të parandalojë shumëzimin e mëtejshëm të baktereve.

Selino për frymë të keqe: Përtypni një cop selino për një minutë dhe fryma e keqe do të jetë një e kaluar e largët!

Ullinjtë kur ju zë makina: Ullinjtë janë të pasura me tanine, të cilat pengojnë prodhimin e tepërt të pështymës, e cila është një shenjë e zakonshme kur ju zë makina. Prandaj, merrni vetëm disa ullinj para se të udhëtoni dhe këtë të fundit do e shijoni në maksimum!

Rrush i thatë për artritin: Rrushi i thatë është i shkëlqyera në rastin e artritit. Ka një numër të lartë në vitamina, dhe manaferrat e dëllinjave kanë veti të fuqishme anti-inflamatore. Prandaj, ky ilaç do të lehtësojë ɗhimbjen dhe ënjtjen për shkak të artritit.

Kajsi të thata për mostretjen: Gjyshet shpesh hanë disa kajsi të thata pas darkës, të cilat ndihmojnë tretjen dhe zvogëlimin e fryrjes, pasi ato janë të pasura me fibra.

Patatet: lehtësojnë në mënyrë efektive kruajtjen dhe inflamacionin për shkak të pickimit të merimangës. Ajo që ju duhet të bëni është që të mbështillni një patate të papjekur, të prerë, me një fashë ose me një copë të hollë, dhe mbajeni në zonën e prekur për disa minuta.

Hithrat për humbjen e flokeve: Gjethet e hithrave përmbajnë nivele të larta të proteinave, kalciumit, fosforit, hekurit, magnezit dhe beta-karotenit dhe sasi të larta të kompleksit të vitaminave A, C, D dhe B.Këto janë të larta në minerale dhe vitamina që nxisin rritjen e flokëve dhe parandalojnë humbjen e flokëve.

Ju duhet të bëni një kazan me ujë të valuar, shtoni 4-6 gjethe hithër në një enë, dhe derdheni ujin e nxehtë mbi to. Edhe pse ndonjëherë tingëllojnë qesharake, këto “truke” janë shumë të dobishme, prandaj nëse vendosni t’i provoni ato herën tjetër kur të keni probleme nga ato që përmendëm më sipër, sigurohuni që gjyshet tuaja të jenë krenarë për ju.