Detaje; Humb jetën nga Còvidi 60-vjeçari në Elbasan, ja ku e mori virusin. Preket edhe punonjësja e bankës

Një 60-vjeçar nga Elbasani ka ndërruar jetë nga korònavirusi, hùmbje të cilën e konfirmoi sot Ministria e Shëndetësisë në raportimin ditor. Pas rastit të 34 vjeçares nga Qukësi i Librazhdit, víktima më e re e koronavirusit në Shqipëri, 60-vjecari është viktima e parë në qytetin e Elbasanit. Burime për Faxweb.al konfirmojnë se është infektuar në kryeqytet, teksa ka qenë duke marrë trajtim për sèmundje të tjera. 60 vjecari trajtohej prej disa ditësh te infektivi, ndërsa vùante nga disa sèmundje bashkëshoqëruese.

Sa i takon rastit të sotëm të konfirmuar pozitiv me Còvid në Elbasan, bëhet fjalë për një punonjëse të një banke të nivelit të dytë në qytet. Sot është bërë dezinfektimi i godinës financiare, ndërsa pritet ti nënshtrohen tamponit edhe punonjës të tjerë të bankës. Rasti i sotëm ka krijuar pánik jo vetëm të kolegët e të ínfektuarës, por dhe te qytetarët që kanë frekuentuar bankën.

Me rastin e sotëm numri i personave aktiv me Còvid në Elbasan shkon në 16, ndërsa një ditë më parë rezultuan pozitiv 4 persona, numri më i lartë që nga nisja e pándemisë, tre anëtarë të një familje dhe një djalë i ri.(A.M/Faxweb.al)