Wednesday , March 29 2023

A ju kujtohen lotët e vajzës nga Gjirokastra që bënë xhiron e botës? Si ka ndryshuar dhe çfarë i ka ndodhur sot Anës.

Ana Veizi ishte vetëm 11-vjeçe, kur i ati i saj, Ziber Veizi, u vṙa më 21 janar 2011, në një protestë të opozitës së asaj kohe para kryeministrisë, bashkë me tre të tjerë. Lotët e Anës në atë kohë bënë xhiron e botës. Ajo është rritur dhe është sot një studente e shkëlqyer e Fakultetit Juridik, ku po studion me ëndrrën për t’u bërë një juriste e zonja dhe kur të bëhet ajo u shpreh më herët se kërkon t’i rikthejë besimin e munguar sistemit të drejtësisë në Shqipërisë.

Bashkë me të vëllain, Ana është pritur bashkë me vëllain e saj në bashkinë e Tiranës, nga kryetari i saj, Erion Veliaj. Arsyeja e pritjes, sipas nënkryetares së bashkisë, Anisa Ruseti, ishte se BashkiaTiranë, i ka ndihmuar ata me bursat e studimit, para vitit të ri akademik. “Me dy të rinj plot kurajo që humbja e babait nuk i përuli. Ana dhe Klajdi Veizi – studente të shkëlqyer dhe qytetarë të devotshëm të Tiranës tonë tani”, – tha Anisa Ruseti.

Advertisement