22-vjeçarja shqiptare e infektuar me Koronavirus tregon simptomat: “Çfarë ndjeva nga dita e parë në të 10-n!”

Një 22-vjeçare shqiptare në SHBA e infektuar me Koronavirus ka treguar përmes Twitter-t sesi po e përjeton këtë virus duke ndërgjegjësuar të rinjtë e tjerë që e ndjekin!

Bjonda Haliti ka bërë një rrëfim të sinqertë në rrjetin social ku shprehet se ka rezultuar pozitive me COVID-19 para 10 ditësh dhe është izoluar menjëherë në shtëpi.

Ajo tregon me detaje të gjitha simptomat e virusit vdekjeprurës, nga dita e parë në ditën e dhjetë që ishte dje. Gjithçka filloi me një kollë të thatë dhe më pas situata u agravua pak më tej me ethe dhe dhimbje koke. Bjonda tregon se ka pirë Ibuprofen deri në ditën e 4-t dhe më pas nuk ishte nevoja. Ajo ka postuar edhe një foto me lëngjet që po pi aktualisht, pasi është super e rëndësishme të jesh e hidratuar:

“Unë jam 22 vjeç dhe kam rezultuar pozitive me COVID-19. Dua të ndaj përvojën time sidomos me ata rreth moshës sime për të ndihmuar në sjelljen e vetëdijes dhe për të lehtësuar çdo stres/ankth që disa mund të kenë për shkak të pandemisë”, shkruan Bjonda Haliti.

22-vjeçarja shpjegon se si ethet ishin të pranishme çdo ditë, që më pas shoqëroheshin dhe me migrenë. Ajo nuk e di me saktësi sesi u infektua por tregon se ka dalë çdo ditë dhe ndoshta ka qenë e ekspozuar në ndonjë lokal apo bar të cilin e ka vizituar së fundi.

Simptomat:

“Dita 1: Filloi me një kollë të butë dhe një fyt paksa të çjerrë. Unë isha shumë e lodhur atë natë.

Dita 2: Ndjeva shumë presion në kokë deri në atë pikë sa duhet të kollitesha butë për të shmangur atë siklet. Atë natë, unë provova të dridhura dhe pashë ethe. Një simptomë kryesore që qëndroi jashtë meje, sytë e mi të rënduar fizikisht. Lëvizja e tyre ishte e pakëndshme. Duke bërë disa hulumtime zbulova se kjo ishte thjesht një migrenë, por s’ishte kështu. Kam fjetur gjithë ditën.

Dita 3 – Niveli i energjisë shumë i ulët, unë vetëm fjeta, dhe kisha përsëri ethe. Në këtë pikë, simptomat e mia ishin: kollë e thatë, migrenë, ethe, të dridhura, disa vjellje. Vendosa të shkoja te mjekët, ku u testova negativisht për gripin dhe rrufën.

Dita 4 – Më në fund nuk ka më ethe, por u shfaq një simptomë e re: gulçim. Ishte e pakëndshme, u ndje sikur kisha tulla në gjoks. Kam provuar testin e vetë-diagnostikimit që lexova në internet (mbaj frymën tënde dhe numëro në 10) të cilin e bëra me sukses pa komplikime.

Dita 5 – Simptomat: dhimbje të fytit, kollë, gulçim. Shkova te i njëjti mjek dhe isha shumë e kujdesshme në lidhje me testimin. Kërkova edhe rreze X në gjoks, gjithçka doli normale.

Dita 6 – Me përdorimin e vazhdueshëm të antibiotikëve dhe ibuprofenit, simptomat e mia ishin: dhimbje të fytit, kollë, gulçim. Nivelet e mia të energjisë filluan të rriten.

Dita 7 – Dhimbje të lehta të fytit, kollë e butë, gulçim. Nivelet e energjisë rriten.

Dita 8 – Kollë e butë, duke filluar të ndjehem përsëri vetëvetja. Energji!

Dita 9 –Kollitja ime ishte pak më e rëndë, nivele normale të energjisë.

Dita 10 –Kollë e butë, mukus, nivele normale të energjisë. Rezultatet e mia të laboratorit dolën: POZITIVE.