“Policia, arrestojeni koronavirusin se dua të dal jashtë”: Letra prekëse e 4 vjeçarit

“Arrestojeni koronavirusin. Unë dua të kthehem në shkollë për të luajtur me shokët e mi dhe të shoh përsëri mësuesit.”

Apeli vjen nga Thomas, një fëmijë 4 vjeç nga Somaglia në Itali, zona e izoluar për shkak të koronavirusit.

Vogëlushi iu drejtua dy karabinierëve teksa po ruanin zonën përreth qytetit të tij duke i kërkuar karabinierëve të “arrestonin” virusin.

“Ai u zgjua me idenë për të bërë një vizatim për t’ia dhënë policisë – tregon nëna për Tgcom24. Djali vizatoi një ushtar me koronavirusin në pranga dhe së bashku më të emën shkuan të kërkonin karabinierët për t’ia dhënë, shkruan abcnews.al.

” Kur të dy karabinierët na panë, ata dolën nga makina, e pyetën për emrin e tij dhe e falënderuan  për dhuratën pavarsisht se ishin të prekur nga kërkesa e pazakontë e djalit tim, tregon e ëma.

Njëri nga karabinierët e falenderoi djalin për vizatimin madje i kërkoi edhe tia nënshkruante atë por nga emocionet ai e shkruajti emrin gabim.

“Ishte një moment vërtet i këndshëm – përfundon nëna e djalit të vogël.

E  ëma tregon se nuk ishte në gjendje të fotografonte momentin kur djali i saj i dha vizatimin karabinierëve sepse ishte tejet e emocionuar.

Ndërkohë që ka falenderuar karabinierët për mirësjelljen që treguan, ajo shpreson që kjo situatë të mari fund sa më shpejt./abcnews.al