Monday , March 27 2023

Njihuni me shenjat e hershme të sëmundjes autoimune Addisonit e cila lidhet me veshkat

Sëmundja Autoimune e Addisonit, e quajtur gjithashtu pamjaftueshmëri e veshkave, ndodh kur gjëndrat tuaja të veshkave, të vendosura pak mbi veshkat tuaja, nuk prodhojnë mjaftueshëm hormoneve të steroideve, kortizolit dhe aldosteronit. Për shkak se rezulton nga një sistem imunitar që nuk funksionon mirë dhe sulmon dhe shkatërron gjëndrat mbiveshkore, ai klasifikohet si një çrregullim autoimun.

Sidoqoftë, shkaku i sëmundjes nuk është kuptuar ende plotësisht. Një kombinim i faktorëve mjedisorë dhe gjenetikë mendohet se luan një rol në zhvillimin e çrregullimit. Në një zbulim të rëndësishëm, Daniel Eriksson nga Instituti Karolinska në Suedi dhe ekipi i tij kanë zbuluar gjenet e përfshira në sëmundjen autoimune Addison.

Sipas rezultateve të studimit të tyre të botuara në revistën Nature, shumica e këtyre gjeneve përfshihen drejtpërdrejt në zhvillimin dhe funksionimin e sistemit imunitar të njeriut. Këto përfshijnë lloje specifike molekulare në të ashtuquajturën rajoni HLA dhe dy lloje të ndryshme të një gjeni të quajtur AIRE (që qëndron për Rregulluesin AutoImmune).

“AIRE ndihmon në heqjen e qelizave imune që reagojnë vetë, por variantet e gjenit (si ato të identifikuara në studim) mund të ŗrezikojnë këtë proces, i cili mund të çojë në një sulm autoimun më vonë në jetë”, shpjeguan studiuesit. Kjo gjetje mund të hapë rrugën për ndërhyrje të hershme dhe trajtim të personalizuar të gjendjes së pashërueshme.

Sëmundja Autoimune Addison, njihuni me simptomat: Shpesh shenjat dhe simptomat e sëmundjes autoimune Addison fillojnë midis moshës 30 dhe 50. Sidoqoftë, simptomat mund të fillojnë në çdo kohë. Lëkura anormalisht e errët (hiperpigmentimi), posaçërisht në rajone që përjetojnë shumë fërkime, siç janë sqetullat, bërrylat dhe nyjet është një tipar karakteristik i sëmundjes autoimune Addison.

Kjo mund të shoqërohet me lodhje ekstreme (lodhje), të përziera, ulje të oreksit dhe humbje peshe. Karakteristikat e tjera të zakonshme të këtij çrregullimit autoimun përfshijnë: -Presion i ulët i gjakut (hipotension), i cili mund të shkaktojë marramendje kur ngriheni shpejt në këmbë -Ďhimbjet e muskujve

-Një dëshirë për ushqime të kripura. -Humbja e flokëve tek gratë. Kjo rezulton nga një çekuilibër i hormoneve të përfshira në zhvillimin e karakteristikave seĸsuale. -Nivele të ulëta të sheqerit (hipoglikemia) dhe natriumit (hiponatremia)

-Nivele të larta të kaliumit (hiperkalemia) në gjak -Mungesa e qelizave të kuqe të gjakut (anemi) -Një rritje në numrin e qelizave të bardha të gjakut (limfocitoza), veçanërisht ato të njohura si eozinofile (eozinofilia).

Në raste të rënda, sëmundja autoimune Addison mund të çojë në një krizë të veshkave këŗcënuese për jetën, e shkaktuar shpesh nga një operacion, trauma ose infeksion. Një person me këtë gjendje mund të përjetojë të vjella, ďhimbje barku, ďhimbje shpine, ďhimbje këmbe dhe hipotension të rëndë që çon në shok.

Përveç një reaksioni autoimun, sëmundja Addison mund të rezultojë nga infeksione që dëmtojnë gjëndrat mbiveshkore, të tilla si tuberkulozi ose tumoret.

Si trajtohet sëmundja e Addison? Individët me sëmundjen Addison zakonisht trajtohen me terapi zëvendësuese të hormoneve për të korrigjuar nivelet e hormoneve steroide. Ilaçet e zakonshme përfshijnë kortikosteroide orale si Hydrocortisone (Cortef), prednisone ose metilprednisolone për të zëvendësuar kortizolin dhe acetatin Fludrocortisone për të zëvendësuar aldosteronin. /tvklan

Advertisement