Mos i zieni makaronat më me uje, gatuajini ne kete menyre dhe do t’iu shkrihen ne goje

E kush është ai që nuk e di se makaronat zihen me uje. Por një recetë e veçante është ajo qe permban qumësht dhe djathë. Ja si mund të pergatitet ajo:

Përbërësit për këtë recetë :

  • 300 gr makarona,
  • 4 thelpinj hudhër
  • 2 lugë gjelle gjalpë
  • 1 lugë gjelle majdanoz
  • 450 ml lëng pule
  • 225 ml qumësht
  • ½ filxhan çaji djathë i grirë
  • Vaj ulliri
  • Kripë
  • Piper i zi

Përgatitja e recetës:

Hedhim hudhrat e copëtuara në një tigan me vaj ulliri dhe i gatuajme derisa të marrin një ngjyrë të artë.

Hedhim qumështin, gjalpin dhe lëngun e pulës dhe i përziejme mirë derisa gjalpi të shkrijë. Hedhim makaronat, pak kripë dhe piper për shije dhe i përziejmë herë pas here. I gatuajmë derisa të përthithin qumështin.

Në fund shtojmë djathin dhe majdanozin e copëtuar, i përziejmë që të kombinohen plotësisht të gjithë përbërësit dhe janë gati për t’u shërbyer