Friday , March 31 2023

Greqia kthen mbrapsh dy autobusë me shqiptarë, të cudit arsyeja

Autoritet doganore Greke kane kthyer 50 emigrant shqiptar ne Kakavije dhe nuk dha asnje arsye pasi pasagjeret kane dal negativ ne testin e covid. Ata nuk kane dhene asnje shpjegim dhe kjo te cudit me shume. Bëhet me dije se autoritetet kanë kthyer shqiptarët, pasi në testet e tyre ata rezultonin negativ për Covid, ndërsa në testet e shpejta që janë nështruar nga mjekët e palës greke kanë rezultuar pozitivë disa prej tyre.

Kjo ka bërë që dy autobusë me punonjës sezonal të kthehen mbrapsh. Kujtojmë që pak ditë më parë pala greke mori vendimin që të mbyllte pikën kufitare të Kapshticës pas zbulimit se një organizatë falsifikonte rezultatet e testeve PCR, të detyrueshme për udhëtarët që kalojnë kufirin.

Advertisement