Kini kujdes!/ Tetë gjërat e përditshme që mund të na dëmtojnë para syve tanë

Kur bëhet fjalë për substancat e dëmshme në shtëpinë tonë, shpesh mendojmë për kimikatet shtëpiake dhe pesticidet.

Megjithatë, mund të jetë befasi që disa nga sendet e përditshme që përdorim, si sfungjerët e banjës dhe uji i çezmës, mund të na dëmtojnë. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë gjithçka për gjërat që bëjmë dhe përdorim në jetën tonë që janë kërcënuese për shëndetin tonë.

Larja e dhëmbëve pas një vakti

Sipas disa dentistëve, larja e dhëmbëve menjëherë pasi keni ngrënë një vakt acid mund të dëmtojë smaltin e tyre. Ata sugjerojnë të prisni të paktën 30 minuta ose të pini një gotë ujë përpara se t’i lani ato. Megjithëse studimet nuk janë të qarta për rezultatet, ka specialistë të tjerë që pohojnë se përfitimet e larjes së dhëmbëve pas një vakti të shijshëm janë më të mëdha se negativet. Në fund, varet nga ajo që mendoni se është më e mira për ju.

Orizi mund t’ju sëmurë.

Ky lajm mund t’ju habisë sepse orizi duket i padëmshëm. Ai mund të përmbajë baktere të rrezikshme, si B. cereus, i cili zakonisht gjendet në tokë. Këto baktere nuk duhet të jenë problem me orizin e sapo gatuar pasi ai nuk rritet në temperatura të larta.

Uji i rubinetit mund të dëmtojë lëkurën tuaj.

Ka 2 gjëra kryesore në lidhje me ujin e rubinetit që mund të dëmtojë lëkurën tuaj. Së pari, duhet të kontrolloni nivelin e pH të ujit tuaj, normalisht fytyra juaj duhet të jetë rreth 4.7 dhe pH e ujit tuaj nuk duhet të jetë mbi 5.

Gjëja e dytë që mund të dëmtojë lëkurën tuaj janë të gjitha mineralet e forta që mund të përmbajë uji i çezmës. Përqendrimet e larta të mineraleve si kalciumi, magnezi dhe hekuri mund të shkaktojnë puçrra dhe thatësi.

Patatet

Patatet janë një burim i madh i kaliumit dhe lëndëve të tjera ushqyese thelbësore. Por kur vjen puna për t’i ngrënë pasi i keni lënë për shumë ditë në banak, duhet të keni shumë kujdes. Patatet përmbajnë toksina natyrale, si solanina, që mund të zhvillohen më shpejt kur ekspozohen ndaj dritës.

Rritja e këtyre toksinave mund të bëjë që lëkura dhe e brendshmja e patates të bëhet e gjelbër. Nëse hani ndonjëherë një patate jeshile, mund të ndjeni dhimbje barku, të vjella dhe temperaturë, dhe në disa raste të rralla, kjo mund të çojë në paralizë.

Veshja e rrobave të ngushta

Sipas një dietologu, veshja e rrobave të ngushta mund të përkeqësojë çdo çrregullim gastrointestinal që keni. “Rrobat e ngushta mund të shkaktojnë stres shtesë në stomak dhe zorrët.” Gjendje të tjera që mund të zhvillohen për shkak të rrobave të ngushta janë infeksionet e majave dhe bllokimi i nervave.

Mund të kontrolloni lehtësisht nëse veshja juaj është shumë e ngushtë: Ato lënë shenja në trupin tuaj ose nëse ju bëjnë të ndjeni siklet. Nëse herë pas here ju pëlqen të vishni rroba të ngushta, nuk duhet të shqetësoheni, vetëm përdorimi për shumë kohë e tyre që mund të çojë në probleme shëndetësore.

Kokoshka të pjekura në mikrovalë

Kokoshkat e pjekura në mikrovalë përmbajnë një kimikat të quajtur Diacetil, i cili, kur thithet në sasi të mëdha, mund të shkaktojë dëme në mushkëri. Edhe pse zakonisht, ishin punëtorët e fabrikës së kokoshkave ata që sëmureshin për shkak të këtij komponenti. Kishte një rast të rrallë kur një burrë që bënte kokoshka çdo ditë kishte sëmundje të mushkërive.

Frutat e prera paraprakisht nga supermarketi

Kur bëhet fjalë për blerjen e frutave të prera paraprakisht, duhet të jemi të kujdesshëm sepse nuk mund të jemi kurrë të sigurt nëse janë marrë hapat e duhur sanitarë kur janë prerë ato. Mund të ekzistojë rreziku i kontraktimit të E. coli, salmonelës dhe patogjenëve të tjerë bakterialë, megjithëse kjo është e rrallë.

Një studim u krye në Kanada, ku një shkencëtar zbuloi se ishte relativisht e sigurt të konsumoheshin fruta dhe perime të prera paraprakisht. Por kishte disa raste kur ata gjetën baktere të mjaftueshme për të sëmurë konsumatorët.

Sapuni juaj

Ky fakt mund të jetë befasues pasi, në fund të fundit, sapuni pastron gjërat. Por mund të bëhet edhe pis. Kur hidhni sapunin në një dysheme të ndotur, dyshemeja nuk pastrohet, por sapuni mund të marrë mikroorganizma, si viruse dhe baktere. Ajo që duhet të bëni, sado e çuditshme që të duket, është tadhe lani sapunin tuaj në mënyrë që ata mikroorganizma të vdesin ose të lahen.