Jeni lodhur duke fërkuar tavat dhe enët të cilat shkrumbohen në fund? Ja si ti bëni xixë për tre minuta

Jeni lodhur duke fërkuar tavat dhe enët të cilat shkrumbohen në fund?

Pastrimi i enëve të shkrumbuara është një proces i bezdisshëm për të gjitha amvisat pasi zgjat në kohë dhe efekti nuk është asnjëherë ai që pritet. Por ka një mënyrë shumë të thjeshtë dhe efektive për të pastuar enët e djegura si nga jashtë dhe nga brenda.

Përbërësit:

50 gr sodë bikarbonati pluhur.

3 lugë gjelle peroksid hidrogjen.

Përgatitja:

Në një tas shtoni sodën e bikarbonatit dhe peroksidin e hidrogjenit. Përzieni derisa të krijohet një masë homogjene e ngjashme me një pastë.

Pastën aplikojeni në të gjithë sipërfaqen e shkrumbuar lëreni të qëndrojë 3 minuta. Më pas me anë të një sfungjeri hiqni të gjithë shtresën e krijuar.

Do e shikoni sesi soda në bashkëveprim me peroksidin e hidrogjenit do veprojë mbi enët tuaja.