Thursday , July 7 2022

Çfarë po ndodh? “Shqiponjat” mësyjnë Elbasanin

Advertisement

Tre ditë pas operacionit të SPAK “Plumbi i artë”, ku dëshmia e Nuredin Dumanit bëri që të zbardheshin shumë ngjarje të rënda kriminale në disa qytete të vendit, sot pas dite Elbasani është “blinduar” nga forca të shumta policore.

Panorama.al mëson se forcat “Shqiponja” në hyrje dhe dalje të qytetit kanë zhvilluar kontrolle fizike të mjeteve të shtrenjta. Postblloku i vendosur në hyrje të Elbasanit pranë rreth rrotullimit të ‘Luleve’ bën kontrolle të mjeteve dhe të dokumentacionit.

OPERACIONI “PLUMBI I ARTE”

Operacioni i ndërmarrë nga SPAK goditi 8 grupe kriminale në Elbasan, Durrës dhe në Tiranë. Operacioni në fjalë ka ardhur menjëherë pas arrestimit të shumë të kërkuarit Nuredin Dumani, i cili u kap gjatë operacionit policor të koduar “Arratia” në Fier.

Dumani thuhet se është njeriu “kyç” për SPAK që ka çuar në hedhjen dritë në shumë ngjarje kriminale të ndodhura në vendin tonë. Mbi Nuredin Dumanin rëndojnë akuza të shumta, ku një prej tyre është edhe ajo e vrasësit me pagesë.

Dyshohet se Dumani kontaktohej nga grupe kriminale dhe kundrejt shumave të mëdha parash kryente eliminimet fizike të kundërshtarëve. Pikërisht një atentat të tillë ai do e kryente më 29 mars në Elbasan. Por diçka nuk shkoi sipas planit dhe ai ra në pritë duke mbetur edhe vetë i plagosur.

Advertisement