Thursday , May 19 2022

Ka diçka qetësuese në… Shkencëtarët zbulojnë arsyen pse deti i bën njerëzit e lumtur

Advertisement

Ndërsa temperaturat po rriten, të gjithë imagjinojmë veten në plazh dhe shikojmë detin, me dallgët që përplasen në breg.Ka diçka qetësuese në ujin natyror dhe kjo është provuar edhe nga shkenca. Hulumtimet kanë zbuluar lidhjen tonë të thellë me detin.Që kur planeti filloi të eksplorojë, ne gjithmonë kemi ndjekur rrjedhën e ujit. Deti, lumenjtë dhe liqenet buzë rrugës ndërsa udhëtojmë. Ne gjithmonë do të kthehemi te uji, sepse jemi rritur me imazhin e tij. Por edhe nëse jeni një njeri që preferoni malin, patjetër do të keni një “mendje blu” kur përballeni me detin.

Kjo është gjendja e qetësisë në të cilën hyni kur shkëputeni nga stresi i jetës së përditshme, punës dhe ekranit.Kërkimet e fundit britanike tregojnë se ata që jetojnë pranë detit (ose ujit, në përgjithësi) janë më të lumtur dhe më të shëndetshëm. Studime të tjera tregojnë se edhe fotot me ujë dhe natyrë janë të mjaftueshme për të ulur nivelet e stresit.Derisa të vijë vera e pushimeve, mund të kaloni fundjava të bukura dhe relaksuese në plazhet e Shqipërisë për t’u mbushur me optimizëm dhe energji.

Advertisement