Thursday , May 19 2022

Të gjithë e adhurojnë/ Pse është mirë të hani pak çokollatë të zezë çdo ditë

Advertisement

E vërteta është se çokollata është tundimi i ëmbël dhe i preferuar për shumë njerëz. Sigurisht, ka nga ata që preferojnë qumështin, një të bardhë dhe një tjetër çokollatë të zezë. Nëse i përkisni kategorisë së fundit, kemi një lajm të mirë për ju. Çokollata e zezë ka disa përfitime të vërteta shëndetësore. Dhe nëse nuk e teproni, mund të bëhet një aleat për shëndetin.

Këtu janë disa nga përfitimet e saj dhe pse është mirë të konsumohet pak çdo ditë:

Çokollata e zezë vjen nga përzgjedhja e kakaos më të mirë të prodhuar në botë, por pa shtuar një numër të madh përbërësish shtesë.

Çokollata e zezë është e pasur me ‘flavonoide’ dhe ‘epikatekinë’, e cila promovon shëndetin kardiovaskular.

Është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i ‘triptofanit’, një aminoacid që rregullon neurotransmetuesit siç është ‘serotonina’.

Përveç kësaj, është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B dhe A, si dhe mineraleve të tilla si magnez, zink, kalcium dhe më shumë

Advertisement